• Regulamin biblioteki

REGULAMIN KORZYSTANIA Z BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

1. Czytelnicy mają prawo do bezpłatnego korzystania z księgozbioru biblioteki.
          2. Korzystając z biblioteki, zobowiązani są do dbałości o wypożyczone książki.
          3. Jednorazowo można wypożyczyć:
            1. uczniowie – 5 książki,
            2. nauczyciele – 20 książek,
            3. pracownicy administracji i obsługi – 3 książki.
          4. W uzasadnionych przypadkach biblioteka może ograniczyć lub zwiększyć liczbę wypożyczeń z podaniem terminu ich zwrotu.
          5. Zasady korzystania z darmowych podręczników i materiałów ćwiczeniowych określa odrębny regulamin.
          6. Czytelnik może prosić o zarezerwowanie potrzebnej mu pozycji.
          7. W bibliotece i czytelni obowiązuje cisza oraz zakaz spożywania posiłków i napojów.
          8. W stosunku do czytelników przetrzymujących książki mogą być zastosowane kary: nagana wychowawcy klasy, praca na rzecz biblioteki, okresowe wstrzymanie wypożyczenia.
          9. W przypadku zniszczenia lub zagubienia książki czytelnik musi zwrócić taką samą albo inną pozycję wskazaną przez bibliotekarza lub wpłacić na konto Rady Rodziców antykwaryczną wartość zagubionej książki z zaznaczeniem na dowodzie wpłaty „na zakup książek do biblioteki szkolnej”.
          10. Wszystkie wypożyczone książki powinny być zwrócone przed końcem roku szkolnego.
          11. Czytelnicy opuszczający szkołę (pracownicy, uczniowie) zobowiązani są do pobrania zaświadczenia potwierdzającego zwrot materiałów wypożyczonych z biblioteki.
          12. Uczniom biorącym systematycznie udział w pracach biblioteki mogą być przyznane nagrody na koniec roku szkolnego.

ZASADY KORZYSTANIA ZE STANOWISK KOMPUTEROWYCH W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

1. Z  komputerów  w  bibliotece  mogą  nieodpłatnie  korzystać  uczniowie,  nauczyciele oraz pracownicy szkoły w godzinach pracy biblioteki szkolnej.
          2. Komputery służą do wyszukiwania informacji w Internecie w celach naukowych i dydaktycznych. Nie można ich wykorzystywać do gier i zabaw.
          3. Przy stanowisku komputerowym mogą pracować najwyżej dwie osoby.
          4. Na  pracę  przy  komputerze oraz   skorzystanie   z   drukarki   potrzebna   jest   zgoda nauczyciela bibliotekarza.
          5. Uczniowie nie przystępują do pracy podczas przerw.
          6. Użytkownik ma obowiązek:
          1. informować nauczyciela o nieprawidłowym działaniu komputera  i uszkodzeniach  technicznych,
          2. uzyskać  zgodę  nauczyciela bibliotekarza na korzystanie z własnych płyt i innych nośników.
          1. Użytkownikowi nie wolno:
          1. instalować własnych programów i dokonywać zmian w istniejącym oprogramowaniu, wyłączać i włączać urządzeń do sieci elektrycznej,
          2. zakłócać pracę innych użytkowników.
          1. Za mechaniczne uszkodzenia sprzętu komputerowego i oprogramowania odpowiada użytkownik, który ponosi koszty naprawy i wymiany.
          2. W  przypadku  nie  przestrzegania  zasad  użytkownik  może  zostać  pozbawiony możliwości korzystania z komputerów na określony czas.
          3. Nauczyciel bibliotekarz służy pomocą podczas pracy przy komputerze (znalezienie informacji,  tworzenie  dokumentów,  prezentacji  multimedialnych,  drukowanie materiałów).