• Konkurs ENGLISH MASTER 2023

• 11 stycznia 2023 w szkole odbędzie się pierwszy etap konkursu.

Konkurs jest dla uczniów klas 4-8 bez różnicowania poziomów. Regulamin konkursu oraz niezbędne dokumenty są dostępne na stronie naszej szkoły lub na stronie organizatora konkursu SP nr 90.

Chętnych uczniów zapraszam wraz z podpisanymi przez opiekunów zgodami na udział w konkursie.

Zapisy trwają do 15 grudnia.

Poniżej do pobrania plik zgoda na udział oraz regulamin do zapoznania się.

1. Regulamin_22-23.pdf
            2. Zal_2_-_zgoda_dla_ucznia.pdf
          • 11 Listopada – Narodowe Święto Niepodległości

• 11 listopada 1918 roku, po latach wysiłków i zmagań wielu patriotów, Polska powróciła na mapę Europy jako suwerenne państwo. Walka o niepodległość silnie wpisywała się w codzienność tych, którzy ciężko pracowali, uczyli się, dbali o rozwój gospodarki i życia społecznego, częstokroć będąc z tego powodu szykowanymi, aresztowanymi i prześladowanymi. Starania o niepodległość naznaczone są również trudem i pracą Polaków na emigracji, którzy tak wytrwale kultywowali polskość, rozwijając z myślą o niej myśl polityczną czy polską kulturę.

Polska powstała w chwili klęski zaborców w I wojnie światowej. 11 listopada dekretem Rady Regencyjnej Józef Piłsudski otrzymał naczelne dowództwo nad wojskiem. Trzy dni później gremium to rozwiązało się, przekazując Naczelnikowi pełnię władzy nad odbudowującym się państwem.

11 listopada przypada Święto Niepodległości, ustanowione na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia 1937 r. Zostało zniesione po II wojnie światowej – w 1945 r. – a następnie przywrócone ustawą z dnia 15 lutego 1989 r.

• Szkolny Konkurs Czytelniczy

• 9 listopada 2022 r. osiem drużyn z klas IV-VIII wzięło udział w Szkolnym Konkursie Czytelniczym.

Uczniowie sprawdzali swoją wiedzę na temat książki autorstwa Grzegorza Kasdepke i Barbary Kosmowskiej „Wielki Wybuch, czyli K kontra K”, oraz książki napisanej przez Pawła Beręsewicza „Pieniądze albo kasa”.

W kategorii klas IV-VI:

1. miejsce - kl. 4a w składzie: Alan Kobiałka, Ewa Ogrodnik, Kacper Janczak, Ignacy Marchewicz

2. miejsce - kl. 5c w składzie: Kalina Modrzejewska, Maria Miszkurka, Maja Fang, Karolina Barczyk, Aleksandra Szczyrek

3. miejsce - kl. 6c w składzie: Pola Paszkowska

W kategorii klas VII-VIII:

1. miejsce - kl. 8d w składzie: Tomasz Panterałka, Filip Furtak, Krzysztof Guza, Dominik Dworowski-Plewniak

2. miejsce - kl. 7c w składzie: Maria Grąciak, Małgorzata Madera, Nika Indraszak, Maja Kabarowska

3. miejsce - kl. 7b w składzie: Hanna Karpińska, Elena Bernardi, Karina Lakwa

Wyróżnienia: Marianna Najbar kl. 4d, Maja Zając kl. 4d, Katarzyna Kaniewska kl. 5b, Hanna Sebastian kl. 5b, Milena Tyborowska kl. 5b

Serdecznie gratulujemy!

• Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych - X.2022

• Miesiąc październik jest czasem, kiedy biblioteki szkolne obchodzą swoje święto. Z tej okazji w naszej bibliotece szkolnej odbyły się gry, zabawy, akcje oraz konkurs plastyczny.

W szkolnym konkursie plastycznym pt. „Biblioteka – dobre miejsce dla człowieka” wzięło udział 9 uczniów i zajęło następujące miejsca:

I miejsce ex aequo: Julia Corr kl. 3b, Elisa Bernardi 3b, Aleksandra Chlipała kl. 3b, Antoni Siwek kl. 5a, Jan Wojtków kl. 5a

II miejsce ex aequo: Hanna Łuczyńska kl. 3a, Pola Pietrzyk kl. 2c

III miejsce ex aequo: Zofia Siwek kl. 2b, Izabela Mistarz kl. 2a

W poszukiwaniach zaginionej książki, której można było poszukiwać codziennie przez cały miesiąc, wzięło udział 148 uczniów. Uczniowie, którzy brali udział w zabawie, otrzymywali każdorazowo słodki upominek. 15 uczniów odgadywało, jakie są ulubione książki z dzieciństwa pracowników szkoły, a z kolei 33 uczniów liczyło książki w bibliotece, próbując oszacować ich liczbę.

W ramach świętowania odbyły się także akcje: „Przerwa na czytanie” oraz „Podaruj książkę bibliotece”, dzięki której na półkach biblioteki szkolnej zagoszczą niebawem nowe książki.

Wszystkim uczestnikom oraz darczyńcom bardzo dziękujemy za udział, gratulujemy wyników i zapraszamy do biblioteki szkolnej!

• I etap konkursu Instalogik.

• I etap konkursu to pierwsza selekcja wśród uczestników, których wystartowało 8905 z 1197 szkół.

Do 2. etapu zakwalifikowano 5006 osób, z czego 4267 według klasyfikacji ogólnopolskiej i 739 osób według dodatkowej klasyfikacji geograficznej.

Progi punktowe dla poziomów nauczania na poziomie ogólnopolskim wyniosły:

• klasa 4 - 135 punktów
            • klasa 5 - 140 punktów
            • klasa 6 - 145 punktów
            • klasa 7 - 195 punktów
            • klasa 8 - 200 punktów

Z naszej szkoły brało udział 17 uczniów, do II etapu zakwalifikowali się:

1. Andrzej Karpiński 5C

2. Michał Klimek 5C

3. Jan Rudziński 6A

4. Wiktor Szynglarewicz 6B

5. Jan Nowakowski 6C

6. Maja Kabarowska 7C

7. Konstanty Kolesiński 8B

8.  Anna Ciastoń 8C

9. Krzysztof Foryś 8C

10. Mateusz Pondel 8D

11. Mikołaj Bryjak 8D

Serdecznie gratuluję wszystkim uczestnikom

Lesław Podhalicz

• Akcja „Przerwa na czytanie”

• Już po raz czwarty Szkoła Podstawowa nr 34 we Wrocławiu uczestniczyła w Ogólnopolskiej Akcji „Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie”.

W biciu rekordu uczestniczyło 610 osób, a sama akcja odbyła się 21 października 2022 r. Uczestnicy czytali na przerwach międzylekcyjnych na terenie całej szkoły.

Akcja ma wymiar międzynarodowy – w wydarzeniu już po raz trzeci biorą udział szkoły spoza granic Polski, natomiast sama akcja odbywa się po raz siódmy. Ostatni rekord zgromadził 377 tysięcy 586 osób czytających na przerwie, a do tej pory we wszystkich edycjach brało udział 684 tysięcy 151 osób.